Zrób porządek, oddaj elektrośmieci

18.05.2023

20 maja, przy ul. Rycerskiej 1, mieszkańcy gminy Starogard Gdański będą mogli oddać zużytą pralkę, lodówkę, telefon czy komputer do recyklingu. W zamian otrzymają nasiona łąk kwietnych lub miododajnej facelii. Zbiórka na parkingu Grodzisko Owidz potrwa od 10 do 15.00.

Szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej każdego roku generuje się blisko 9,5 mln ton elektroodpadów, co w przeliczeniu na jednego obywatela daje nam  prawie 16 kilogramów na osobę. Niestety, niespełna połowa tej masy, bo około 7 kilogramów jest zbierane i ponownie przetwarzane. „Celem akcji jest pokazanie społeczności lokalnej, że elektrośmieci należy pozbywać się w sposób bezpieczny dla środowiska. Stare pralki, lodówki, ale także drukarki, tonery, baterie to odpady niebezpieczne, których nie wolno wyrzucać do ogólnodostępnych altan śmietnikowych. Warto zrobić porządki w naszych domach i w mieszkaniach i oddać elektryczne śmieci podczas zbiórki. Wszyscy, którzy dołączą się do akcji otrzymają w zamian za zużyty sprzęt nasiona łąki kwietnej. Mam nadzieję, że w zbiórkę elektrośmieci zaangażują się wszyscy mieszkańcy Gminy Starogard Gdański” – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Recykling w praktyce 

Wszystkie elektryczne śmieci, zarówno te zebrane w ramach zbiórki, jak i te z czerwonych pojemników rozstawionych w Gminie, a także z odbiorów domowych trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania MB Recycling i Maya Victory.

Oddając zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do recyklingu, dajemy rzeczom szansę na drugie życie. Z elektrycznych śmieci odzyskuje się wiele cennych materiałów
i surowców, w tym tworzywa sztuczne, metale żelazne, metale nieżelazne oraz metale szlachetne.

Z części odzyskanych materiałów, Fundacja Odzyskaj Środowisko tworzy unikatowe przedmioty m.in. ule z bębnów od pralek. Kilkadziesiąt charakterystycznych domów dla pszczół stoi już w 12 miastach w całej Polsce m.in. w Częstochowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Zamościu, Kraśniku czy Kielcach. W ramach praktycznego wymiaru recyklingu powstały także oryginalne szachy z elektrycznych śmieci oraz dzieła sztuki w nurcie trash art.

Zbiórka organizowana jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez Gminę Starogard Gdański, organizację odzysku AURAEKO, MB Recycling oraz Fundację Odzyskaj Środowisko.

Do kosza, nie do lasu!

Widzisz, że ktoś wyrzuca odpady w lesie,
zadzwoń na numer alarmowy!

997

Komunikaty

UWAGA!

12.02.2024

MIESZKAŃCY OS. POLANKA W ROKOCINIE PROSIMY O KORZYSTANIE Z PODSTAWIONYCH POJEMNIKÓW ZBIORCZYCH NA ODPADY. O ZMIANACH[…]

Więcej

Czy złożyłeś już sprawozdanie?

27.12.2023

Przypominamy o złożeniu sprawozdań o ilości odpadów frakcji „ BIO ‘’ poddanych kompostowaniu w roku 2023.[…]

Więcej

Walczymy o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu

02.10.2023

Gmina Starogard Gdański przystąpiła do rywalizacji o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Zadanie polega na  zebraniu jak[…]

Więcej