Punkty zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można przekazać do następujących punktów zbierania odpadów:

  • Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „STARKOM” Sp. z o.o., ul. Tczewska 22, 83-200 Starogard Gdański,
  • Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe „PESTAR”, ul. Iwaszkiewicza 15, 83-200 Starogard Gdański.

Czerwone pojemniki na terenie Gminy Starogard Gdański

Osiem specjalnie oznakowanych czerwonych pojemników na zużyty małogabarytowy sprzęt elektryczny i elektroniczny stanęło na terenie Gminy Starogard Gdański. Dzięki przystąpieniu Gminy do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci, mieszkańcy będą mogli szybko, łatwo i w sposób bezpieczny dla środowiska, pozbyć się elektroodpadów ze swoich domów. Z części odzyskanych surowców powstaną ule z recyklingu oraz wyjątkowe dzieła sztuki w nurcie trash art., czyli sztuka ze śmieci.

– Pojawienie się czerwonych pojemników w różnych lokalizacjach naszej Gminy to wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy często pytali nas gdzie oddać elektrośmieci? Dzięki przystąpieniu do projektu Elektryczne Śmieci, mały zużyty sprzęt będzie można wrzucić do czerwonych pojemników w drodze do pracy, szkoły czy na zakupy – mówi Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański.

Do koszy można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm. Do takiego zaliczamy:

  • Odkurzacze, zamiatacze do dywanów, urządzenia do szycia, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, sprzęt wentylujący, żelazka, tostery, noże elektryczne, czajniki elektryczne, zegary i zegarki, golarki elektryczne, wagi, urządzenia do pielęgnacji włosów i ciała, kalkulatory, odbiorniki radiowe, kamery wideo, sprzęt wideo, sprzęt hi-fi, instrumenty muzyczne, sprzęt do odtwarzania dźwięku lub obrazu, elektryczne lub elektroniczne zabawki, sprzęt sportowy, komputery rowerowe, do nurkowania, biegania, wiosłowania itd., czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty, małogabarytowe narzędzia elektryczne i elektroniczne, małogabarytowe wyroby medyczne, małogabarytowe przyrządy do monitorowania i kontroli, małogabarytowe urządzenia automatycznie wydające produkty, mały sprzęt ze zintegrowanymi panelami fotowoltaicznymi.
  • Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm,
  • Telefony komórkowe, GPS, kalkulatory kieszonkowe, routery, komputery osobiste, drukarki, telefony.
  • Zużyte baterie i akumulatory.

Lista lokalizacji czerwonych pojemników na terenie Gminy Starogard Gdański:

Jabłowo – ul. Nad Jeziorem

Kokoszkowy – ul. Szkolna

Kolincz – ul. Główna

Koteże – ul. Wróblewskiego

Nowa Wieś Rzeczna – ul. Rzeczna

Rokocin – Rokocin 19 A

Rywałd – ul. Szkolna

Szpęgawsk – ul. Kasztanowa

– Integralnym elementem projektu Elektryczne Śmieci pozostaje edukacja ekologiczna, która koncentruje się wokół recyklingu. Jako Fundacja Odzyskaj Środowisko pokazujemy praktyczny wymiar recyklingu. Działamy poza schematem, budując ule z wykorzystaniem bębnów od pralek, łaziki z elektrycznych śmieci czy tworząc jedyną w swoim rodzaju kolekcję biżuterii kolorystyką oraz wzornictwem nawiązującą do świata pszczół. – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Mieszkańcy Gminy Starogard Gdański mogą również korzystać z innowacyjnej platformy edukacyjnej Szkolnego Centrum Recyklingu, na której znajdują się artykuły naukowe, bajki edukacyjne, opowiadania, filmy, scenariusze lekcji dedykowane dla uczniów z różnych grup wiekowych. – Polecam odwiedzić zakładkę Laboratorium Pszczół, w której czekają ciekawostki ze świata tych niezwykle pracowitych owadów, wywiady z projektantem i twórcą uli z recyklingu oraz szlak pasiek z recyklingu. – dodaje.

Ponadto Fundacja Odzyskaj Środowisko przeprowadzi na terenie Gminy działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej. Na projekt skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 4-8, składać się będą zajęcia edukacyjne, materiały filmowe, a także konkursy.

Projekt Elektryczne Śmieci realizowany jest przez Gminę Starogard Gdański, Fundację Odzyskaj Środowisko, MB Recycling oraz organizację odzysku AURAEKO i jest całkowicie darmowy.

Więcej informacji na stronie – https://elektrycznesmieci.pl